עברית  |  English  |  French  |  
דף הבית >> ספרות >> גוף תפילה (Body of Prayer)

גוף תפילה (Body of Prayer)
דויד שפירו, מיכל גוברין, ז'אק דרידה

עיצוב: קים שקפיץ'
The Irwin S. Chanin School of Architecture, New York, 2001

גוף תפילה נוצר מתוך טריאלוג נדיר שתועד ב-14 באוקטובר, 1998. דוד שפירו, פרופסור ומשורר, הזמין את מיכל גוברין, סופרת ובימאית ישראלית, להרצות על בעיות מרחביות שונות של הקודש. היא, מצדה, הזמינה את ז'אק דרידה, הפילוסוף הצרפתי הנודע, להעמיק בשאלות הנידונות. מועד המפגש חפף את זמן הוצאתו לאור של השם בתרגום לאנגלית, רומן ש"קולו" קול תפילה, ושהפך לגבי שלושת ההוגים נקודת המוצא להרהורים על תפילה. ההרצאה התקיימה במסגרת הקורס "מושגים מתקדמים", שהנו מרכיב בלתי נפרד מהוראת הארכיטקטורה בבית הספר לארכיטקטורה של ה- Cooper Union על שם אירווין ס. צ'אנין. הקורס התחקה אחר הדיסציפלינות המקבילות – כתיבה, אמנות, סאונד – ויחסן לארכיטקטורה.

גוף תפילה הוא ספר של הדהודים. הוא מכיל כתבים, שירים וחלקי רומנים של שלושה משתתפים ומארח אחד כמעט דומם, הוא דיקן בית הספר, ג'ון היידוק, בטרם נפטר. גוף תפילה הוא קפלה הבנויה לא על ידי לבנים אלא על ידי תיבות – עם מוטיבים רבים ומצטלבים ומעוררי השתאות: תפילה ואמהות; מוות של אמהות; אמהות ובנים, ובנות; מוות וחיים; והגוף – בולט בנוכחותו; עור וארוס; גוף בתפילה; גוף כתפילה; גוף של תפילה; מה היא תפילה? קריאה, עתירה, התבוננות פנימה, שיר הלל, קינה? – או מה שהגדיר קאנט כ"כיפוף בלתי-נעים של הברך בתחינה להתערבות"? דיון בפואטיקה של התפילה, ובמסורת הרוחנית ביהדות של האישה בתפילה, חקירת האשמה, תפילה ללא תקווה, כאשר הפנייה נמצאת תמיד על הקצה, לעולם בלי הוודאות שישנו מאזין, שישנה קליטה. רגע קיצוני של חוסר ודאות של הפונה, תקווה נוראה שה"אני" יאושר, יקבל צורה, ישמיע את קולו על ידי התפרצות התפילה ותו לא, ועל ידי ההקשבה, הקליטה, ההדהוד. ריבוי ה"אני", עם כל רמזיו הנחבאים. הארכאולוגיה המסחררת של ספר ו/כְּ- שמיים. מאוגוסטינוס וציטוטו מ"ספר ההתגלות" שבברית החדשה: "השמיים נסוגו כמגילה נגללת" השזור בציטוט מתהילים ק"ד/ב "[עוטה אור כשלמה] נוטה שמים כיריעה". ושוב, הביטוי מ"ספר ההתגלות", המהדהד את "ונגולו כספר השמים" מחזון ישעיה (ל"ג/ ד').

דוד שפירו הוא משורר ומבקר. שפירו פרסם מעל עשרים יצירות, ביניהן January, Poems from Deal, A Man Holding an Acoustic Panel, The Page-turner, Lateness, To an Idea, House (Blown Apart), and After a Lost Original.. הוא שיתף פעולה עם ג'ון היי'דוק בבניית מצבת יאן פלאך בפראג ובפרויקטים של "The New England Mosque". שפירו מלמד תולדות האמנות באוניברסיטת וויליאם פטרסון, ומאז 1980 הוא מעביר סמינר על היחסים שבין שירה וארכיטקטורה בבית הספר לארכיטקטורה של ה-Cooper Union על שם אירווין ס. צ'אנין. שפירו לימד גם באוניברסיטה קולומביה, בקולג' של ברוקלין, באוניברסיטת פרינסטון ובקולג' בארד.

מיכל גוברין היא סופרת, משוררת ובימאית-תיאטרון ישראלית. גוברין פרסמה שישה ספרי שירה ופרוזה, המופיעים באנתולוגיות רבות בעברית ובתרגומים לשפות אחרות. ספרה השם התפרסם בתרגום לאנגלית בהוצאת Riverhead Books of Penguin-Puntam בשנת 1998. גוברין זכתה במספר פרסי תיאטרון וספרות, ביניהם פרס ראש הממשלה לסופרים, ופרס קוגל על ספרה השם, ולציון של Koret Jewish Book Awardבארצות הברית. היא מלמדת בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, ומעבירה פעם בשנה באופן קבוע הרצאה בבית הספר לארכיטקטורה של ה-Cooper Union על שם אירווין ס. צ'נין.

ז'אק דרידה, הפילוסוף הצרפתי, הוא פרופסור למדעי החברה ב- Ecole des Hautes Etudesבפריס, ולימד במוסדות רבים בארצות הברית. תרומתו העצומה לפילוסופיה באה לידי ביטוי בלמעלה משמונים יצירות משמעותיות, ביניהן Of Grammatology, Dissemination, Margins of Philosophy, Glas, The Truth in Painting, Writing and Difference, and more recently Adieu to Emmanuel Levinas and The Gift of Death..

מתוך

קטעים מתוך גוף תפילה

ביקורות ומחקרים
 

Go Back  Print  Send Page
מפת האתר | למעלה

© All Rights Reserved to Michal Govrin.
לייבסיטי - בניית אתרים