עברית  |  English  |  French  |  
דף הבית >> שירה >> אמרה ירושלים, מזמורים ושירים

אמרה ירושלים, מזמורים ושירים
מיכל גוברין
רישומים: אורנה מילוא
הוצאת דברי-ם/כרמל, ירושלים 2008

שיר הפתיחה, "מי מפחד מירושלים", נכתב בלב האינטיפדה בחוף תל-אביב, עיר הולדתי. ממנו נראתה עיר בחירתי, ירושלים רחוקה בהרבה מהמרחק, שבימי חורף בהירים, ניתן לחצות במבט אחד מקידמת ההר לשפלה.

ירושלים היתה לי מקום התשוקה, ומלאת סתירות. מקום של חצית גבולות, ממשיים ותודעתיים. מקום בו הקונקרטי, החושני, הגס והמחוספס מקבלים צל אחר בהתחככות הליבידיאנית שבין חילול ואמונה, מקום בו שב ונחשף הארוס שבמקור השפה. המבט מתוכה הוליך אל עקבות שבעמק יזרעאל, בתל-אביב, במדבר, ואל עמק המצלבה, בו גם בלב האיבה חיו הפרחים את זמן העונות.

אך מעבר להיסטוריה הטעונה, ירושלים הינה קריאת כיוון. שם להתכוונות.
יחס אחר למקום, לזמן, ומסע נמשך אל רב הקוליות שבשפה ואל רב השכבתיות הייחודית של העברית.

חלק משירי "אמרה ירושלים" נכתבו תוך כדי הליכה בנוף. חלקם נכתבו כמתוך הכתבה (החל מ"פי השפה"). קול אחר דיבר מתוכם, מעבר לאני, וקרוב לגוף. הוא הכתיב טון ולשון, ותבע את הרחבת השיר למזמור.
הכתיבה "מכיוון ירושלים" הובילה גם להקמת סדרת, דברי-ם.

השיחה האמנותית בין אורנה מילוא וביני נמשכת מנעורינו. שתינו בחרנו להתיישב בירושלים, ולאורך השנים שיתפנו פעולה ביצירת תיאטרון נסיוני ובמיצבים, ובחללי הסטודיו של אורנה כתבתי כמה משירַי בלילות של "כתיבה-ציור". שיחתנו נמשכת בסדרת הרישומים והתחריטים המקורית שיצרה אורנה מילוא לספר, ולספר-האמן, היוצא במקביל ב"סדנת ההדפס, ירושלים".

את הקלַטת הקריאה עשה ניר לדני בחדר העבודה, כפואטיקה אקוסטית של הקול הקורא משולחן הכתיבה ופונה אל אינטימיות הקֶשב של הקורא. הספר כמכלול, בעיצובו של סט אלטהולץ ובגרפיקה של אנה מן, הוא הזמנה של הקורא אל החלל מובדל ורב חושי כאינטיריוֹר ירושלמי – גומחה של קריאה, שגם היא מעשה של שירה.

מתוך

שירים מתורגמים לאנגלית מתוך הספר

ביקורות ומחקרים
 

Go Back  Print  Send Page
מפת האתר | למעלה

© All Rights Reserved to Michal Govrin.
לייבסיטי - בניית אתרים