עברית  |  English  |  French  |  

גוף תפילה
מאת: ז'אק דרידה, מיכל גוברין בהשתתפות דייוויד שפירו

הוצאה: הוצאת הקיבוץ המאוחד/קו אדום כהה ומכון מופ"ת, 2013

"האם ניתן להתפלל ללא תקווה?" שואל ז'אק דרידה, הפילוסוף הצרפתי יהודי, בשיחה פומבית עם מיכל גוברין, הסופרת הישראלית.  השיחה בגוף תפילה בהנחייתו של דייוויד שפירו, המשורר הניו יורקי חוצה גבולות בין דת לחילוניות. התפילה מהדהדת בגוף תפילה, כפנייה הטבועה באושיות השפה, בקול אישי ומעצם הגוף. רגע קיצוני של גילוי אמונה ושל תקווה מזעזעת, שה"אני" יכוּנן, בעצם הפנייה שבַּתפילה. אך גם אפשרות של תפילה לאל נעדר, ללא שום ודאות שהיא תישמע. תפילה הפורצת מבעד לצלקות של חורבן ושואה - כמרד, כהטחת-דברים או כתיקון.
ראשיתו של הספר גוף תפילה ברב-שיח שנערך בניו יורק לרגל התרגום לאנגלית של השם מאת גוברין ,והמשכו בקפֶּלת קולות עשירה של וידוי מפתיע הכורכת אבדן, אהבה ושירה.
לספר נלווית הקלטה נדירה של שיחה וקריאה באנגלית צרפתית ועברית של ז'אק דרידה ומיכל גוברין. 

קישור ליוטיוב: ז'אק דרידה "מהי שירה?"
שיחה וקריאה בשניים עם מיכל גוברין

משכנות שאננים, ירושלים, 6 בינואר, 1998
שפות: עברית, אנגלית וצרפתית 
תרגום: מיכל גוברין
אורך: 48:37
הקלטה: אילנה צוקרמן

 
 

מתוך
ז'אק דרידה: אני לא מתפלל לאלוהים רק כדי לבקש דבר זה או אחר, אלא אני מתפלל אליו, או אליה, אל היחיד והמיוחד, כדי שישחרר את תפילתי, שיתיר לי להתפלל. ולכן, זו היא תפילה וציווי בעת ובעונה אחת: הֱיֵה זה שיתיר לי להתפלל. כלומר, הייה הנמען, הייה נמען לתפילתי, והתר לי להתפלל. זוהי תפילה בעקבות התפילה – תפילה שלפני התפילה, תפילה בעבור התפילה.
 
מיכל גוברין: הציפייה העזה ביותר הממלאת את התפילה היא למאזין, לנמען. האמונה החשופה, שערורייתית אפילו, שאמנם יש נמען, ולו גם עלום: יש מי שמאזין לי, מקשיב לי, שמקבל את תפילתי. אולם, אותה הקשבה לעולם אינה מובטחת. המקשיב עלול תמיד להפנות את גבו ולאטום את אוזניו. וכך, התפילה הינה מעשה תמידי של פיתוי, זעקת התשוקה של האוהב לאהוב, שיקבל אותי, שירצה בי, שייעתר להפצרה: "ותרצני".

ביקורות ומחקרים
 
מפת האתר | למעלה

© All Rights Reserved to Michal Govrin.
לייבסיטי - בניית אתרים